אגירת אנרגיה תרמית

משק החשמל בישראל סובל משיאי ביקוש המאמירים משנה לשנה ואינם הולמים את עתודות הייצור, כאשר למעלה מ-70 אחוזים מהצריכה הכוללת של מבני ציבור מוקדשת אך ורק למיזוג אוויר. צריכה זו מתבצעת בכל זמן נתון ובפרט בשעות ה"פסגה", כלומר בשעות השיא של עונה מסוימת. בכדי להפחית את צריכת החשמל הכל כך גבוהה בשעות עמוסות אלה, פותח פתרון ייחודי המאפשר אגירת אנרגיה תרמית באמצעות תערובת מלחים אוטקטית. בתערובת מלחים זו קיימים חומרים אשר משנים את מצב צבירתם, אוגרים ומשחררים אנרגיה תרמית. מצברי האנרגיה מכילים תערובת מלחים.

מצברים אלו מסוגלים לאגור חום/קור בפרק זמן השפל בתעו"ז חברת החשמל (תעריף בהתאם לעומס המערכת וזמן הצריכה), ניתן לנצל חום/קור זה במהלך תקופות שיא ובכך להביא להתייעלות אנרגטית ברכיבי מערכת המיזוג ולהפחתה משמעותית של כ-40 אחוזים בעלויות החשמל..

אז איך זה עובד?

אגירת האנרגיה התרמית או  TES היא למעשה, אחסון זמני של אנרגיה בטמפרטורות גבוהות או נמוכות לשימושים שונים.
אחסון זה מגשר על הפער בין דרישות האנרגיה לבין השימוש באנרגיה.
השימוש במאגר האנרגיה התרמי עשוי להתבצע במחזור יומי, שבועי או עונתי, תלוי בדרישות תכנון ועיצוב המערכת.
חומרים משני מצב צבירה הם למעשה חומרים שאוגרים ומשחררים אנרגיה תרמית במשך תהליך ההמסה או ההקפאה ע"י שינוי פאזה שלהם מפאזה אחת לאחרת.

כאשר אחד החומרים קופא, הוא משחרר כמות גדולה של אנרגיה בצורת חום כמוס של היתוך או אנרגיה של התמצקות, לעומת זאת, כשהחומר מותך, כמות שווה של אנרגיה נספגת באופן מידי מהסביבה והחומר משתנה ממוצק לנוזל. האנרגיה שנאגרת, משתחררת כדי לשמור על המרחב הסביבתי ועל המוצר ומפחיתה את הטמפרטורה הרצויה.

למעשה, מעבר החום בין המשטח לסביבה מספק מתקן קירור מבלי השימוש במערכת קירור מכאנית.
חברת SRS התייעלות אנרגטית הינה החברה המובילה בישראל לתכנון מאגרי אנרגיה תרמית המבוססים מלחים אוטקטיים, לחברה ניסיון רב בביצוע פרויקטים בארץ ובעולם.

לפרטים נוספים: almog@reshefe.co.il

גלילה למעלה